Si të luani Carrom për fillestarët: 13 hapa (me fotografi)

Përmbajtje:

Anonim

Carrom është një lojë interesante e ngjashme me Bilardo ose Table Shuffleboard. Sidoqoftë, në vend të sinjaleve të pishinës, ju përdorni gishtat dhe një sulmues. Loja mund të luhet nga dy persona (beqarë) ose katër persona (dyshe). Loja është e njohur edhe me emra të tjerë në të gjithë botën, duke përfshirë carrom, couronne, carum, karam, karom, karum dhe bilardo gishtash.

Hapa

Pjesa 1 nga 3: Ngritja e Bordit

Luaj Carrom për fillestarët Hapi 1

Hapi 1. Njihuni me simbolet në tabelë

Mendoni për Carrom si një lojë të bilardos me gishta. Në vend të topave, përdorni copa të vogla loje dhe përpiqeni t'i vendosni në xhepa me një copë më të rëndë të quajtur sulmues. Një tabelë Carrom është një dërrasë e madhe prej druri që përmban një sërë shenjash. Sigurohuni që e dini kuptimin e këtyre shënimeve para se të filloni të krijoni lojën për të luajtur. Vitalshtë jetike të kuptohet bordi në mënyrë që të luani carrom në mënyrë efektive.

• Tabela Carrom duhet të vendoset 60-70 centimetra (afërsisht 23 deri në 28 inç) mbi tokë.
  • Një vrimë rrethore ulet në secilën nga katër qoshet e tabelës dhe një rrjetë vendoset nën secilën vrimë për të kapur pjesët. Ka dy vija të gabuara në tabelë, dhe dy qarqe koncentrike qëndrojnë në qendër të tabelës. Rrethi qendror është madhësia e një pjese të luajtur, dhe rrethi kryesor është gjashtë herë më i madh. Para fillimit të lojës, pjesët janë rregulluar në këto qarqe.
  • Ka edhe drejtkëndësha të vizatuar në të dyja anët e tabelës. Çdo lojtar ka drejtkëndëshin e tij ose të saj dhe duhet të gjuajë sulmuesit e tyre nga këto drejtkëndësha.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 2

Hapi 2. Mësoni rëndësinë e copave të karromit

Ka 9 copa të zeza në karrom, 9 copa të bardha dhe një copë të kuqe (nganjëherë të referuara si "mbretëresha"), përveç dy pjesëve të njohura si "pjesë goditëse". Çdo lojtar ka 9 pjesë në Carrom, përveç një pjese sulmuese. Një lojtar i ka të gjitha pjesët e zeza, dhe lojtari tjetër i ka të gjitha pjesët e bardha. Ndonjëherë, pjesët quhen carrommen.

• Pjesët e bardha dhe të zeza janë pjesë të lëmuara, prej druri që duken diçka si ato të përdorura për damë lojërash. Në çdo raund, ju përpiqeni të përdorni sulmuesin tuaj për t'i futur këto pjesë në xhepat e tabelës.
  • Pjesa e kuqe quhet mbretëreshë, dhe mund të futet në xhep në çdo kohë që dëshironi pasi të fundosni copën tuaj të parë (funksioni i mbretëreshës është i ngjashëm me topin e zi 8 në Bilardo). Nëse keni më pak se 24 pikë, mbretëresha do të shtojë 5 pikë shtesë në rezultatin tuaj. Nëse keni më shumë se 24 pikë, nuk merrni asnjë pikë shtesë për të futur në xhep mbretëreshën.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 3

Hapi 3. Vendoseni tabelën për lojë

Për të filluar lojën, vendoseni mbretëreshën në qendër të tabelës. Pastaj, vendosni gjashtë pjesë rreth mbretëreshës direkt në një rreth. Secila prej atyre gjashtë pjesëve duhet të prekë mbretëreshën dhe pjesën e saj fqinje.

• Poziciononi 12 pjesët e mbetura rreth rrethit të brendshëm prej gjashtë pjesësh. Sigurohuni që secila pjesë e jashtme duhet të prekë rrethin e brendshëm. Alternoni ngjyrën e pjesëve. Me fjalë të tjera, rrethi duhet të ketë një copë të kuqe, të ndjekur nga një pjesë të bardhë, të ndjekur nga një pjesë të kuqe, e kështu me radhë.
  • Ju dhe kundërshtari juaj duhet t'i vendosni sulmuesit tuaj në kufijtë drejtkëndësorë në secilën anë të tabelës.

Pjesa 2 nga 3: Fillimi i lojës

Luaj Carrom për fillestarët Hapi 4

Hapi 1. Uluni përballë njëri -tjetrit

Loja shpesh luhet si teke me dy kundërshtarë, edhe pse ndonjëherë njerëzit luajnë Carrom në ekipe. Sidoqoftë, ekipet ose lojtarët duhet të ulen përballë njëri -tjetrit. Ju dhe partneri juaj, ose ekipi juaj dhe ekipi i partnerit tuaj, duhet të zini një vend në skajet e kundërta të bordit. Ju secili duhet të keni drejtkëndëshin tuaj nga i cili të gjuani sulmuesin tuaj.

Luaj Carrom për fillestarët Hapi 5

Hapi 2. Praktikoni të kapni sulmuesin tuaj

Sulmuesi është pjesa më e rëndë që përdorni për të goditur copat tuaja në xhepa. Nëse jeni i ri në lojë, është një ide e mirë të praktikoni kapjen dhe goditjen e sulmuesit disa herë para se të luani. Sigurohuni që të godisni me grep sulmuesin në vend që ta shtyni atë. Ju nuk mund të lëvizni ose të lini karrigen tuaj kur përdorni sulmuesin, dhe ju duhet ta godisni sulmuesin brenda kufirit drejtkëndor në fundin tuaj të tabelës. Ekzistojnë dy doreza kryesore që mund të përdorni për të goditur sulmuesin: kapja e drejtë dhe rrokja e gërshërëve.

• Mbërthimi më i përdorur është rrokja e drejtë. Mund të jetë më e lehtë për të manovruar nëse jeni i ri në carrom. Ju mbani pëllëmbën e dorës poshtë dhe mbështetni majat e gishtërinjve tuaj shumë lehtë në tabelën e karromës. Ju do ta mbanit gishtin tregues pikërisht pas pjesës dhe do të bënit goditjen tuaj duke goditur me gisht. Për kontroll më të madh, mbajeni sulmuesin midis gishtit të madh dhe gishtit të tretë për ta pozicionuar para se ta godisni.
  • Goditja me gërshërë përdoret më rrallë, por mund ta gjeni më të rehatshme. Ju do ta vendosnit dorën anash në tabelë, kështu që unaza dhe gishti juaj i kuq janë shtypur në tabelë. Ju pastaj do ta mbanit gishtin tuaj të mesëm prapa me gishtin tuaj tregues, kështu që këta dy gishta janë në një kënd përafërsisht pingul me gishtin tuaj rozë dhe unazor. Duket disi si një palë gërshërë. Një goditje bëhet duke lëshuar gishtin tuaj të mesëm, duke e bërë atë të kapet përpara dhe të godasë sulmuesin.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 6

Hapi 3. Përcaktoni se kush shkon i pari dhe bëni që ai lojtar të thyejë rrethin

Zakonisht, një rrokullisje monedhe përdoret për të përcaktuar se kush shkon i pari, por nuk ka rregulla strikte. Nëse nuk preferoni të bëni një rrokullisje të monedhës, mund të ndiqni rregullat e lojërave të tjera të bordit, të tilla si "lojtari më i vjetër shkon i pari" ose "lojtari më i gjatë shkon i pari". Pasi të keni përcaktuar se kush shkon i pari, ai lojtar duhet të thyejë rrethin në mes duke bërë goditjen e parë me sulmuesin e tij ose të saj.

• Nuk ka gjasa që ndonjë lojtar të marrë një pjesë në xhep në goditjen e parë. Në rast se kjo ndodh, megjithatë, ai lojtar do të vazhdojë të ndërrojë derisa ai ose ajo të dështojë të marrë në xhep një pjesë.
  • Ju gjithmonë duhet ta ktheni sulmuesin tuaj në drejtkëndëshin tuaj para se të bëni një goditje të re.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 7

Hapi 4. Ktheni me radhë derisa të përcaktoni se kush i xhepon ngjyrat

Ju nuk hyni në një lojë carrom duke e ditur se pjesët e të cilëve janë të zeza dhe të cilat janë të bardha. Kjo përcaktohet në lojë. Lojtari i parë që fut në xhep një copë duhet të fusë pjesë në atë ngjyrë për pjesën tjetër të lojës.

• Objekti i carrom është që t'i fusni në xhep të gjitha pjesët tuaja para se ta bëjë kundërshtari juaj. Ju gjithashtu duhet të synoni të futni në xhep copën e kuqe, ndonjëherë të referuar si mbretëresha.
  • Pjesa e kuqe, ose mbretëresha, mund të futet në xhep vetëm pasi të keni futur në xhep një pjesë të ngjyrës tuaj.

Pjesa 3 nga 3: Përfundimi i lojës

Luaj Carrom për fillestarët Hapi 8

Hapi 1. Vazhdoni të luani deri në përfundimin e raundit të parë

Një raund karromi përfundon kur një lojtar fut në xhep të gjitha pjesët e tij ose të saj, dhe mbretëresha është vënë në xhep. Ju luani raunde derisa një lojtar të ketë arritur 29 pikë. Lojtari i parë që arrin 29 pikë fiton.

• Mos harroni, ju dhe kundërshtari juaj me radhë qëlloni sulmuesin tuaj. Ju mund të qëlloni sulmuesin tuaj vetëm brenda kufirit tuaj drejtkëndor.
  • Në rast se futni në xhep një pjesë, ju mund të vazhdoni të luani. Ju mund të qëlloni përsëri sulmuesin tuaj dhe mund të vazhdoni të qëlloni sulmuesin tuaj derisa të dështoni të futni në xhep një copë.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 9

Hapi 2. Ndiqni rregullat në lidhje me mbretëreshën

Mbretëresha, ose pjesa e kuqe, duhet të futet në xhep deri në fund të një raundi. Një lojtar duhet të xhepojë dhe "mbulojë" mbretëreshën. Të mbulosh mbretëreshën thjesht do të thotë që një lojtar e ka futur në xhep mbretëreshën sipas rregullave të lojës. Në rrethana të caktuara, ju mund ta futni në xhep mbretëreshën, por jo ta "mbuloni" atë, dhe mbretëresha do të kthehet në tabelë.

• Ju nuk mund ta futni në xhep mbretëreshën derisa të keni futur në xhep të paktën një copë në ngjyrën tuaj. Në rast se e futni në xhep mbretëreshën para se të xheponi ndonjë copë, nuk e keni mbuluar mbretëreshën. Mbretëresha do të kthehet në qendër të bordit.
  • Nëse e futni në xhep mbretëreshën pasi keni vënë në xhep njërën nga pjesët tuaja, ju e keni mbuluar me sukses mbretëreshën. Mbretëresha nuk do të kthehet në tabelë dhe ju mund të merrni pikë për mbretëreshën në përfundim të raundit.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 10

Hapi 3. Ndëshkoni lojtarët për faull

Ka gabime në lojën e carrom. Në rast se ju ose kundërshtari juaj kryeni një faull, ju penalizoheni nëse njëra nga pjesët në ngjyrën tuaj kthehet në tabelë. Situatat e mëposhtme mund të rezultojnë në faull:

• Nëse e futni në xhep aksidentalisht një sulmues, ky është një faull. Ju gjithashtu do të merrni një faull nëse rrëzoni sulmuesin tuaj ose një pjesë tjetër nga bordi.
  • Nëse futni në xhep pjesën e kundërshtarit, ky është një faull. Përveç që një nga pjesët tuaja të kthehet në tabelë, xhepi i pjesës së kundërshtarit vjen me një dënim shtesë. Nëse e keni futur në xhep dhe e keni mbuluar mbretëreshën më herët në lojë, mbretëresha gjithashtu kthehet në tabelë.
  • Nëse e futni në xhep copën tuaj të fundit para se mbretëresha të futet në xhep, pjesa që keni vënë në xhep dhe pjesa e penalltisë kthehen në tabelë. Me fjalë të tjera, dy pjesë kthehen në tabelë në këtë rast.
  • Nëse prekni ndonjë pjesë përveç sulmuesit tuaj, ky është një faull.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 11

Hapi 4. Vazhdoni të luani një raund derisa një lojtar të ketë vënë në xhep të gjitha pjesët e tij ose të saj

Lojtari i parë që fut në xhep copat e tyre fiton raundin, dhe më pas i jepen pikë. Sidoqoftë, një raund nuk mund të përfundojë me mbretëreshën ende në tabelë. Mbretëresha duhet të jetë xhepuar dhe mbuluar nga një lojtar që raundi të përfundojë.

Luaj Carrom për fillestarët Hapi 12

Hapi 5. Shënoni secilin raund siç duhet

Për të përcaktuar rezultatin tuaj, numëroni sa pjesë ka kundërshtari juaj ende në tabelë. Për shembull, thoni se kundërshtarit tuaj i kanë mbetur 5 copë në tabelë. Rezultati juaj do të jetë 5.

• Nëse e keni futur në xhep dhe e keni mbuluar mbretëreshën gjatë lojës, 5 pikë shtesë i shtohen rezultatit tuaj për aq kohë sa rezultati juaj është nën 24. Nëse keni pasur 5 pikë bazuar në pjesët e kundërshtarit tuaj dhe keni mbuluar mbretëreshën, rezultati juaj për raundi është 10.
  • Pikët shtohen ndërsa vazhdoni të fitoni raunde. Pasi të arrini gjithsej 24 pikë, nuk merrni më 5 pikë shtesë për mbulimin e mbretëreshës.
Luaj Carrom për fillestarët Hapi 13

Hapi 6. Përfundoni lojën

Nuk ka një numër të caktuar raundesh që luani në carrom. Ju thjesht luani derisa një lojtar të arrijë 29 pikë. Ju shtoni rezultate nga çdo raund. Përfundimisht, dikush duhet të godasë 29 pikë ose më shumë, duke lejuar që loja të përfundojë.

• Për shembull, ju shënoni 12 pikë në raundin e parë. Kundërshtari juaj fiton raundin tjetër, duke shënuar 9 pikë. Në raundin tjetër, ju shënoni përsëri 12 pikë, duke ju dhënë një rezultat prej 24.
  • Në raundin e katërt, kundërshtari juaj fiton dhe shënon 5 pikë, duke i dhënë atij një rezultat total prej 14 pikësh. Në raundin e pestë, ju shënoni 8 pikë. Ju keni një rezultat prej 32, duke tejkaluar 29 pikët që ju nevojiten për të fituar. Ju keni fituar këtë lojë carrom.

Video - Duke përdorur këtë shërbim, disa informacione mund të ndahen me YouTube

Këshilla

• Kur luani për herë të parë lojën, bëni durim. Mund të duhet shumë kohë për të luajtur lojën, pasi ju dhe kundërshtari juaj mund të keni vështirësi të grumbulloni pjesë. Pasi të mësoni karromën, lojërat do të jenë më të shpejta dhe më emocionuese.
  • Durimi është i rëndësishëm për të luajtur Carrom. Ju duhet ta mbani mendjen të qetë pavarësisht se bëni një faull ose mungon një pjesë. Mos u frustroni. Xheponi copën duke i kushtuar vëmendje të plotë dhe përqendrim 100%.